NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“
5364
Под прожектора

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката.  Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта.  „В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена

| 31 Октомври 2024, 21:06 ч.
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“
Снимка © Съдружение „Мюзикълът“

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката. 

С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съобщиха от музея.  

Отворена ще бъде изложбата „Петьофи обикаля света“, която е за известния унгарски поет и революционер Шандор Петьофи, изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”.

Посетителите ще могат да посетят и „Времето на Алафрангата“ – изложба на Регионалния етнографски музей в Пловдив, представяща времето през 19 век, когато стилът „Алафранга” става популярен и отразява влиянието на европейската култура.

В зала „Традиции и съвременност“ е изложено новопостъпилото дарение от наследниците на гайдаря Стою Чонга

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше пре

Живописецът Милчо Талев е носител на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-то Международно биенале на малките форми Плевен`2024.  

Той получи своето отличие на церемония в Художествена галерия „Илия Бешков“. 

Наградата на Съюза на българските художници (СБХ) бе присъдена на Росен Кръстев. От Международна фондация  „Св. св. Кирил и Методий” отличиха Валентин Узунов, наградата на журито отиде при Милена Казакова. Всички те са живописци. Полякът Лукаш Конюши заслужи награда за чуждестранен автор.

Още пет творци бяха отличени равностойно в отделните категории на биеналето: Марияна Маринова за живопис, Георги Ашиков – графика, Димитър Рашков – скулптура, Яне Гаджев – млад автор и Лукаш Конюши за чуждестранен автор.

Всички отличени получиха парична награда и диплом.

„За мен е ч

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта. 

„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота – място, където човек влиза през една врата и излиза през другата, когато му дойде времето. Животът сякаш преминава на гарата в очакване на неговия влак“, разказва Антон Радославов.

Историята проследява Йоан и неговите безкрайни въпроси, и опити да разбере какво има отвъд жълтата линия. „Казват, че светът не е чакалня. Какво тогава правим и защо сме тук?“, се пита героят, търсейки смисъла. Години по-късно, заточен на остров Патмос, той си припомня своя живот, своя бунт и своя път през отчаянието, към надеждата и вярата.

В мюзикъла звучи изцяло авторска музика, съчетаваща типични български неравноделни ритми, рок, етно и рап. Тя се изпълнява на живо от професионални музиканти, с участието на „София госпъл хор“.

„Йоан – синът на гърма“ се играе в театър „София“ от 2012 до 2014 година. „Започнахме с няколко души и плаха мечта да поставим голям спектакъл. Изобщо не очаквахме този успех. Така, десет години по-късно, в началото на януари 2024 г., мюзикълът е възобновен и поставен на сцената на кино „Люмиер“, разказва Антон Радославов. Припомня, че в главните роли, в първоначалния мюзикъл влизат Крис Макаров от „Молец“ (в ролята на малкия Йоан), Ангел Ковачев, известен от дуета си с Мойсей (в ролята на младия Йоан), Тодор Янкулов от „Точка бг“ (в ролята на Каяфа) и Свежен Младенов (в ролята на Исус). 

Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.

Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава  образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.

„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.

Барзегар е продуцент на няколко наград

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.

На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.

Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.

Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

Хореографията е на Димитър Желев, Станислав Крумов и Реми Тоин. Сценографията е на Руслан Драгостинов, а  костюмите – на Елена Шопова. Аранжиментите и оркестрацията са направени от Георги Стрезов. Мултимедията е на Милен Колев.

Следващите дати в „Люмиер“ са на 7, 8 и 9 декември.

Антон Радославов е роден през 1968 г. в театрално семейство. Завършва НАТФИЗ със специалност „Кинорежисура“ в класа на проф. Христо Христов. През последните 30 години се занимава с полусамодеен и полупрофесионален театър. Освен това е и музикант. Има десетки кратки филми и няколко мюзикъла. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г. През кариерата си на телевизионен водещ и ...
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на офици ...
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички време ...
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Под прожектора
5364
Под прожектора

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката.Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената.

| 31 Октомври 2024, 21:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“
Снимка © Съдружение „Мюзикълът“

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката. 

Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта. 

С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съобщиха от музея.  

Отворена ще бъде изложбата „Петьофи обикаля света“, която е за известния унгарски поет и революционер Шандор Петьофи, изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”.

Посетителите ще могат да посетят и „Времето на Алафрангата“ – изложба на Регионалния етнографски музей в Пловдив, представяща времето през 19 век, когато стилът „Алафранга” става популярен и отразява влиянието на европейската култура.

В зала „Традиции и съвременност“ е изложено новопостъпилото дарение от наследниците на гайдаря Стою Чонга

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше пре

Живописецът Милчо Талев е носител на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-то Международно биенале на малките форми Плевен`2024.  

Той получи своето отличие на церемония в Художествена галерия „Илия Бешков“. 

Наградата на Съюза на българските художници (СБХ) бе присъдена на Росен Кръстев. От Международна фондация  „Св. св. Кирил и Методий” отличиха Валентин Узунов, наградата на журито отиде при Милена Казакова. Всички те са живописци. Полякът Лукаш Конюши заслужи награда за чуждестранен автор.

Още пет творци бяха отличени равностойно в отделните категории на биеналето: Марияна Маринова за живопис, Георги Ашиков – графика, Димитър Рашков – скулптура, Яне Гаджев – млад автор и Лукаш Конюши за чуждестранен автор.

Всички отличени получиха парична награда и диплом.

„За мен е ч

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота – място, където човек влиза през една врата и излиза през другата, когато му дойде времето. Животът сякаш преминава на гарата в очакване на неговия влак“, разказва Антон Радославов.

Историята проследява Йоан и неговите безкрайни въпроси, и опити да разбере какво има отвъд жълтата линия. „Казват, че светът не е чакалня. Какво тогава правим и защо сме тук?“, се пита героят, търсейки смисъла. Години по-късно, заточен на остров Патмос, той си припомня своя живот, своя бунт и своя път през отчаянието, към надеждата и вярата.

Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.

Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава  образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.

„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.

Барзегар е продуцент на няколко наград

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.

На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.

Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.

Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала. 

„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Ивано

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

В мюзикъла звучи изцяло авторска музика, съчетаваща типични български неравноделни ритми, рок, етно и рап. Тя се изпълнява на живо от професионални музиканти, с участието на „София госпъл хор“.

„Йоан – синът на гърма“ се играе в театър „София“ от 2012 до 2014 година. „Започнахме с няколко души и плаха мечта да поставим голям спектакъл. Изобщо не очаквахме този успех. Така, десет години по-късно, в началото на януари 2024 г., мюзикълът е възобновен и поставен на сцената на кино „Люмиер“, разказва Антон Радославов. Припомня, че в главните роли, в първоначалния мюзикъл влизат Крис Макаров от „Молец“ (в ролята на малкия Йоан), Ангел Ковачев, известен от дуета си с Мойсей (в ролята на младия Йоан), Тодор Янкулов от „Точка бг“ (в ролята на Каяфа) и Свежен Младенов (в ролята на Исус). 

Хореографията е на Димитър Желев, Станислав Крумов и Реми Тоин. Сценографията е на Руслан Драгостинов, а  костюмите – на Елена Шопова. Аранжиментите и оркестрацията са направени от Георги Стрезов. Мултимедията е на Милен Колев.

Следващите дати в „Люмиер“ са на 7, 8 и 9 декември.

Антон Радославов е роден през 1968 г. в театрално семейство. Завършва НАТФИЗ със специалност „Кинорежисура“ в класа на проф. Христо Христов. През последните 30 години се занимава с полусамодеен и полупрофесионален театър. Освен това е и музикант. Има десетки кратки филми и няколко мюзикъла. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.